Tell a Friend
captcha

 
x


شایع ترین پرسش و پاسخ های مرتبط یا زنان

ترشحات واژن چه زمانی غیر طبیعی هستند؟ واژن زنان به طور طبیعی ترشح شفاف یا اندکی کدر و بی‌بو دارد که پوست را آزار نمی‌دهد. معمولا در طول چرخه قاعدگی طبیعی، میزان و قوام این ترشح تغییر می‌کند. در زمانی از ماه ممکن است اندکی ترشح بسیار رقیق یا آبکی وجود داشته باشد و در زمانی دیگر ترشح بسیار غلیظ‌‌‌‌‌ تر شود. همه این انواع ترشحات طبیعی هستند. اما اگر ترشح واژن بودار، سوزاننده یا تحریک‌کننده باشد، غیرطبیعی است. این تحریک‌ گاهی به صورت خارش، سوزش یا هر دوی آنها خود را نشان می‌دهد. خارش ممکن است در هر زمانی از روز بروز کند اما در اغلب موارد در شب‌ها آزاردهنده است. این علایم در اغلب موارد با نزدیکی جنسی بدتر می‌شود. در صورتی که میزان، رنگ یا بوی ترشحات واژن تغییر کرد به متخصص زنان‌ مراجعه کنید.

آیا برداشتن رحم با جراحی برای زن مشکلات جنسی ایجاد می‌کند؟

برخی از زنان ممکن است پس از برداشتن رحم‌، تغییراتی در کارکرد جنسی را تجربه کنند. این تغییر ممکن است شامل کاهش میل جنسی، کاهش لغزندگی و نرمی واژن و حس دستگاه تناسلی باشد.

این مشکلات گاهی با تغییرات هورمونی ناشی از برداشت رحم (و تخمدان‌ها) همراه می‌شوند. گاهی هم اعصاب و عروق خونی ضروری برای کارکرد جنسی حین جراحی آسیب می‌بینند.

هرچند وقت یک بار باید معاینه لگنی و آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد؟

انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند زنان ۳ سال پس از شروع فعالیت جنسی یا پس از ۲۱ سالگی (هر کدام زودتر بود)، سالی یک بار معاینه لگنی انجام دهند. این معاینه باید شامل انجام آزمایش سالانه «پاپ اسمیر» (نمونه‌برداری از سلول‌های دهانه رحم برای تشخیص زودرس سرطان) باشد.

زنانی که در معرض خطر بالای سرطان هستند، ممکن است به انجام مکرر پاپ اسمیر نیاز داشته باشند. در زنانی که برای چند سال پاپ‌اسمیر طبیعی دارند، فاصله میان انجام آزمایش‌ها بیشتر می‌شود. در این مورد با پزشکتان مشورت کنید.

آیا هورمون‌درمانی جایگزین پس از یائسگی برای زنان مضر است؟

در مورد بی‌خطر بودن انجام هورمون‌درمانی جایگزین پس از یائسگی اختلاف نظر زیادی میان دانشمندان وجود دارد.

به طور کلی تصور می‌شود هورمون‌درمانی به حفظ سلامت استخوان‌ها پس از یائسگی کمک می‌کند و علایم یائسگی مانند گرگرفتگی را تخفیف می‌دهد اما مانند هر درمان دیگری ممکن است آثار جانبی زیانباری از جمله افزایش خطر سرطان آندومتر (پوشش داخلی رحم) و سرطان پستان به وجود آید.

هورمون‌درمانی جایگزین برای هر کسی مناسب نیست. در این مورد با پزشکتان مشورت کنید. و در حال حاضر متدهای جدید جهت از بین بردن چروک خوردگی و اتروفی واژن مانند لیزر واژینال وجود دارد که می توان به جای هورمون درمانی از آن جهت رفع سوزش خارش و جوان سازی و تنگ کردن واژن استفاده نمود . جهت رفع علائمی مانند گر گرفتگی افسردگی احساس ضعف و خستگی و مشکلات استخوانی بعد از یائسگی خوشبختانه در حال حاضر مکمل های متعددی وجود دارد که می توان جهت رفع و یا پیشگیری از این عوارض طبق بظر پزشک از این مکمل های در زمان مناسب استفاده نمود .

آیا ممکن است کسی در دوره شیردهی باردار شود؟

بله، گرچه شیردهی از پستان گاهی قاعدگی را مهار می‌کند یا به تاخیر می‌اندازد اما امکان وقوع بارداری وجود دارد. بنابراین لازم است که با پزشکتان در مورد روش مناسب پیشگیری از بارداری مشورت کنید.

آیا ورزش طی بارداری توصیه می شود و انجام چه ورزشهایی در دوران بارداری مناسب است .

بستگی به وضعیت  شخص باردار دارد در صورتی که شخص قبل از بارداری ورزشکار بوده و بدن ورزیده و آماده ای دارد می تواند فعالیت ورزشی خود را در حدی که آسیبی به جنین نرسد و تحت نظر پزشک ادامه دهد . ولی اگر بدن فرد از قبل اماده نبوده و شخص ورزشکار نبوده باشد بهتر است از انجام فعالیت سنگین خودداری نماید . جهت بررسی نوع حرکات ورزشی که در بارداری توصیه میشود . میتوانید به سایت اینجانب مراجعه کنید که با شکل کاملا توضیح داده شده است .

مناسب ترین زمان برای فعالیت وزشی سه ماهه  دوم بارداری است . که تقریبا بهترین زمان و بی خطر ترین زمان بارداری است .

باید اضافه شود که ورزشهای مانند شنا و پیاده روی در بارداری مناسب بوده و توصیه می شود خانم ها در طی بارداری این فعالیت ها را داشته باشد . و بهتر است بدانید در صورت انجام این فعالیت ها زایمان بهتر و مناسب تری خواهند داشت و احتمال نیاز به  انجام سزارین در انها کاهش می یابد .

چه زمان عادت ماهیانه یا قاعدگی نامنظم نامیده میشود . ؟

بهتر است بدانید عادت ماهیانه در افراد مختلف به صورت های متفاوت میباشد و سیکل قاعدگی یعنی فاصله بین خون ریزی قاعدگی تا سیکل بعدی بین 21 تا 35 روز متفاوت است و در فردی با فرد دیگر تفاوت دارد . اگر فاصله سیکل های  قاعدگی خانمی مثلا 21 روزه باشد و همیشه به این صورت باشد عادت ماهیانه این خانم منظم و متناسب با وضعیت خودش میباشد . سیکل عادت ماهیانه کمتر از 21 روز و یا بالاتر از 35 روز غیر طبیعی بوده و نیاز به بررسی توسط پزشک دارد .

بهتر است بدانید مهمترین شکل نامنظمی قاعدگی که نیاز به بررسی سریع و اقدامات لازم دارد زمانی است که سیکل های قاعدگی به صورت نامنظم گاهی کمتر از 21 روز و گاهی بیشتر از حتی 35 تا 40 روز طول بکشد .

نکته بسیار مهم این است که بدانید اگر عادت ماهیانه خانمی مثلا به فاصله هر 35 روز به یک بار است و در یک سیکل این فاصله به 28 روز یک بار تغییر زمان داده این غیر طبیعی است . و نیاز به بررسی دارد . پس فاصله سیکل قاعدگی که به طور شایع هر 28 روز یک بار است . بسته به وضعیت و عادات خانم متفاوت میباشد ولی در بیشتر خانم ها فاصله های قاعدگی هر 28 روز یک بار است .

 

چه زمان به یک زوج نابارور یا نازا اطلاق شده و نیاز به بررسی دارند ؟

بهتر است بدانید زمانی که یک زوج جوان در سنین باروری بعد از یک سال نزدیکی مداوم (یک روز درمیان )  داشته باشند . و از هیچ روش ضد بارداری  استفاده نکرده باشند ، حاملگی اتفاق نیفتد به این زوج نازا گفته شده و نیاز به اقدامات لازم دارند .    

ولی اگر بخصوص سن خانم بالاتر از سی سال باشد، بهتر است قبل از اتمام یک سال و عدم بارداری به پزشک جهت اقدامات لازم مراجعه نماید . و حتی توصیه میکنیم  بخصوص خانم هایی که سنین بالاتر از 30 سال ازدواج مینمایند حتما حتی قبل از ازدواج تحت نظر پزشک جهت پیشگیری از عوارض بعدی باشند . هر چند که لازم است که تمام خانم ها بلافاصله بعد از ازدواج تحت نظر یک پزشک متخصص زنان باشند .

مهمترین علل عدم تمایل جنسی در خانها و سرد مزاجی چه میباشد . ؟؟

علل متعددی جهت سرد مزاجی خانم ها وجود دارد که از جمله آنها می توان به عدم ارتباط مناسب با همسر و نداشتن انگیزه لازم جهت ارتباط جنسی اشاره نمود. علل دیگر شامل انواع عفونت ها و التهابات واژن ، خشگی واژن به علل یائسگی ، شیردهی ، برخی عفونت های ویروسی مانند تبخال تناسلی ، دردناک بودن محل نزدیکی ، مناسب نبودن وضعیت ذهنی و فیزیکی خانم جهت نزدیکی می باشد .

انتهای مطلب