Tell a Friend
captcha

 
x


آنچه خانمهای دهه چهل باید بدانند؟

دهه ی چهل می تواند دشوارترین دهه ی زندگی تان باشد. در این دهه احتمالا شاهد تغییرات بسیاری در زندگی خود خواهید بود. در کار ، احتمالا در آستانه ی بازنشستگی قرار دارید و لازم است بیشترین تلاش خود را جهت به دست آوردن مدارج بالای شغلی انجام دهید. در این دهه احتمالا فرزندانتان بزرگ شده اند و سنین نوجوانی را تجربه می کنند. تحصیلات بچه ها ، تامین هزینه های پایان ناپذیرشان ، سرکشی دوران بلوغ و ... همه ی این ها به حد کافی خسته کننده است اما در این میان به نظر می رسد شما با رسیدن به چهل سالگی مشکلات دیگری را هم باید بر دوش بکشید. ممکن است احساس کنید نیرو و بنیه ی گذشته را ندارید ، زودتر خسته می شوید و به طور کلی میزان سلامتی تان کاهش یافته است.

 

ممکن است با رسیدن به چهل سالگی احساس کنید که مانند گذشته جوان نیستید. اغلب زنان در این دوره ی سنی باور دارند که تغییراتی که در میزان سلامتی خود تجربه می کنند بخشی از روند افزایش سن است و باید آن را با تمام مشکلاتش بپذیرند اما بهتر است بدانید که هرگز نباید مغلوب چنین احساساتی شوید زیرا برای هر کدام از مشکلاتی که در این سن تجربه می کنید راه حل های ساده ای وجود دارد. اجازه ندهید این مشکلات کوچک سد راه موفقیت و شادابی شما شوند.

 

دکتر-شمس-جراح-زنان-زایمان    

 

 

شایع ترین مشکلات سلامتی در زنان چهل ساله:

بی اختیاری ادرار

تقریبا نیمی از زنان در دهه ی چهل سالگی بی اختیاری ادرار را تجربه می کنند. نشت مقداری از ادرار در هنگام سرفه ، خنده و یا هر فشار دیگری که به شکم وارد می شود می تواند برای زنان بسیار ناراحت کننده باشد. این مشکل بسیار شایع تر از دیابت ، فشارخون بالا و افسردگی است. با این حال تعداد اندکی از زنان برای درمان آن به پزشک مراجعه می کنند.

راه حل :

1-      ترانس واژینال مش ، جراحی ساده ای است که تنها پانزده دقیقه به طول می انجامد اما می تواند این مشکل را در زنان درمان کند. در این جراحی تسمه ای به دور گردن مثانه بسته می شود و بدین شکل از نشت ادرار جلوگیری می کند.

2-      لیزر ترانس واژینال تکنیک جدید رفع بی اختیاری ادرای خانم ها بوده که کاملا سرپایی است و حدود ده دقیقه بیشتر طول نمی کشد . گردن مثانه را کاملا بالا می کشد و بعد از سه تا چهار نوبت انجام آن مشکل شما بسته به شده مشکل برای همیشه رفع خواهد شد .  برای اینکه بدانید این جراحی برای شما مناسب است یا خیر ، با پزشک خود مشورت کنید.

چین و چروک پوست صورت

این مشکل ، اغلب خانم ها را بسیار آشفته می کند و حتی می تواند آن ها را افسرده سازد اما در اغلب موارد در واقع نحوه ی آرایش چهره ی آن هاست که این مشکل را بسیار بیشتر جلوه می دهد. باید ابتدا بپذیرید که پوست شما با گذشته تفاوت کرده است پس روش های قدیمی برای آرایش چهره تان مناسب صورت فعلی تان نیست. اشتباهات رایج در آرایش می تواند شما را مسن تر و خسته نشان دهد.

راه حل : ابتدا باید بدانیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است . سعی کنید کرمهای متناسب با پوست خود تحت نظر پزشک را از حدود سی سالگی شروع کنید در حال حاظر لیزر های بسیار پیشرفته مانند لیزر RF فرکشنال (اسکالت ) جهت سفت کردن پوست صورت و متد های Threated lift سیستم کشیدن پوست با نخ و دستگاه های لیزر لیفت و جوان سازی مانند HIFU و غیره وجود دارد که به راحتی با انجام آنها ضمن مراقبت از پوست تان به راحتی می توانید از پیر شدن آن جلوگیری کنید . با یک متخصص زیبایی مشورت کنید. روش های ساده و کم خرجی برای زیباتر کردن چهره تان وجود دارد که با آموختن آن ها چهره ای بسیار جوان تر خواهید یافت.

رشد موهای زاید

در چهل سالگی ، شما در آستانه ی یائسگی قرار می گیرید. تغییرات بتدریج خود را آشکار می کنند و رشد موهای زاید بر روی صورت ، پستان ها و سینه یکی از تلخ ترین آن هاست.

راه حل : استفاده از لیزر یکی از بهترین راه ها برای رفع موهای زاید است. با چند جلسه درمان با لیزر (تعداد جلسات بسته به نوع دستگاه لیزر متفاوت خواهد بود) فولیکول مو برای همیشه از بین خواهد رفت.

کاهش میل جنسی

این هم یکی دیگر از نشانه های شروع یائسگی است. کاهش استروژن و پروژسترون ، هورمون هایی که نقش کلیدی در تمایل جنسی زنان دارند ، دلیل اصلی این مشکل است.

راه حل : با مشورت با پزشک تان می توانید از روش های مختلف درمان استروژن موضعی ، خوراکی ، داروهای مکمل لازم سود ببرید ، اگر از خشکی واژن رنج می برد ، و درد هنگام نزدیکی پیدا کرده اید به راحتی با لیزر واژینال (افرودایت ) می توانید مخاط واژن را شکل اولیه خود برگردانده و از این احساس درد و خشکی خلاص شوید . دقت کنید در این سن باید بیش از همیشه به خودتان اهمیت دهید ، علاوه بر این در این سن لازم است که به رژیم غذایی و ورزش توجه بیشتری داشته باشید. مشکلات مربوط به یائسگی ، از جمله کاهش میل جنسی در زنانی که اضافه وزن بیشتری دارند ، شدیدتر خواهد بود.
در هفته ، سه تا پنج بار ورزش کنید و به میزان زیادی سبزیجات و میوه بخورید و این قانون کلی را به یاد داشته باشید : هر کاری که برای تقویت قلب شما مفید است ، برای تقویت سیستم جنسی تان نیز مفید خواهد بود.

بالا رفتن وزن

دوره ی قبل از قاعدگی در زنان از سال های انتهایی دهه ی سی آغاز خواهد شد و ممکن است تا چندین سال ادامه یابد. در این سال ها هورمون ها در بدن شما به شکل قابل توجهی تغییر خواهند یافت و اثر این تغییرات به شکل فیزیکی و احساسی در شما بروز خواهد کرد. در این دوره ممکن است با وجود این که شرایط زندگی شما تغییری نکرده است چندین کیلوگرم به وزن شما اضافه شود و تجمع چربی را در شکم تجربه کنید.

راه حل : بسیاری از زنان در این دوره به قرص های لاغرکننده روی می آورند. گرچه برخی از قرص های لاغری نتایج مثبتی در لاغر کردن افراد دارند اما ما به هیچ وجه توصیه نمی کنیم برای لاغری قرص بخورید ، چرا؟
زیرا بسیاری از قرص های لاغرکننده دارای موادی هستند که می توانند نشانه های یائسگی را تشدید کنند. یکی از این مواد کافئین است. کافئین می تواند گر گرفتگی را در یائسگی بیشتر کند. با مصرف کافئین در این دوره ، تعریق شبانه ، اضطراب و بی خوابی در زنان افزایش می یابد. تمام داروهایی که دارای کافئین ، پرتقال تلخ ، عصاره ی چای سبز و گوارنا هستند اثرات مضر و مشابهی در زنان خواهند داشت.

متاسفانه هیچ فرمول جادویی وجود ندارد که بتوان با کمک آن از بالا رفتن وزن جلوگیری نمود اما به جای مصرف دارو بهتر است :
-
از یک رژیم غذایی سالم که از مواد غذایی کم چربی و سبزیجات و میوه ی فراوان تشکیل شده است پیروی کنید.
-
میزان فعالیت فیزیکی خود را بالا ببرید.
-
میزان کالری دریافتی خود را تا ۲۰۰ کالری در روز کاهش دهید.

کاهش حافظه

برخی از زنان در این سن از کاهش حافظه شکایت دارند. اغلب آن ها این حالت را با عبارت قفل شدن مغزشان توصیف می کنند. بدین معنا که برای چند لحظه برخی اطلاعات ، مثلا نام همکارشان و یا شماره تلفن منزل شان را به یاد نمی آورند. کاهش قدرت حافظه در حد خفیف در سنین یائسگی طبیعی است زیرا در این دوره میزان استروژن در بدن کاهش می یابد و این هورمون نقش فعالی در میزان قدرت حافظه دارد. استروژن ، ناقلین پیام های عصبی را تحریک می کند و از این رو در ارتباط مغز با سایر اعضا بسیار مهم است. همچنین استروژن عروقی را که به مغز می روند گشاد می کند و جریان خون را در آن ها تسریع می نماید و بدین شکل در بهتر کار کردن مغز موثر است.

راه حل : به چند روش می توان از کندی حافظه جلوگیری کرد


- مغز خود را فعال نگه دارید. مغز نیز درست مانند اعضای بدن به ورزش نیاز دارد. کارهای جدیدی یاد بگیرید ، جدول حل کنید و کتاب بخوانید.
-
به اندازه ی کافی بخوابید. هشت ساعت خواب مفید کمک می کند تا انرژی کافی داشته باشید و مغزتان بتواند به خوبی فعالیت های خود را انجام دهد و اطلاعات مورد نظرتان را بیابد.


- از میزان استرس بکاهید. استرس موجب آزاد شدن هورمون کورتیزول می شود که در کاهش حافظه موثر است.
-
زردچوبه بخورید. اثر مفید زردچوبه بر حافظه به اثبات رسیده است. گرچه جذب عناصر فعال زردچوبه از روده دشوار است اما اگر زردچوبه را همراه با فلفل میل کنید می توانید جذب زردچوبه از روده را دو هزار برابر بیشتر کنید.

مهمترین تغییر رژیم غذایی چیست؟


آیا لازم است میزان دریافت کالری کم شود؟
بله کم کردن کالری. با افزایش سن متابولیسم هم کاهش می‌یابد. برای ا ینکه وزن‌تان را حفظ کنید لازم است روزانه 50 تا 100 کالری کمتر دریافت کنید یعنی اگر 1700 کالری روزانه در سن 30 سالگی مصرف می‌کردید لازم است در سن 40 سالگی 1600 کالری مصرف کنید البته این با فرض همان میزان فعالیت فیزیکی است.
نگهداری وزن ایده‌آل یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که افراد برای سلامت ماندن باید انجام دهند.


از شیرینی ها لذت ببرید:
تنها کافی است غذاهای حاوی قند که شیرین هم نیستند از رژیم‌ غذایی خود حذف کنید. بسیاری از محصولات فرآیند شده غذایی که فکر می‌کنید شیرین نیستند مثل ماکارونی، سس، دسرها، نان و شیرینی‌ها حاوی قند هستند. بنابراین قبل از خرید موادغذایی برچسب‌ آنها را بخوانید تا حاوی قند نباشند این مواد نه تنها کالری کمتری به بدن شما می‌رسانند بلکه جوانه‌های چشایی را حساس‌تر کرده در مقادیر کم شیرینی را احساس کرده در نتیجه برای احساس رضایت با مقادیر کمتر احساس رضایت بیشتری دارید.

جایگزینی برای ماهی نیست:
متاسفانه هیچ غذایی نمی‌تواند جایگزین ماهی شود و مزیت‌های ماهی را داشته باشد. ماهی سرشار از مواد مغذی مثل امگا3، ویتامین D، سلینیوم و پروتئین است و محققان معتقدند که هر کدام این مواد برای جذب با ماده دیگر اهمیت دارد مثلا اسیدچرب امگا3 که در ماهی یافت می‌شود برای جذب ویتامین D لازم است که ماده‌ای محلول در چربی است.
در حالی که روغن ماهی یا مکمل‌های سلینیوم به تنها آن‌قدر مزیت ندارد که اما وقتی همراه با پروتئین‌های باکیفیت بالا و ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن که در ماهی وجود دارد باشد برای بدن مفیدتر خواهد بود. برای اینکه از طعم‌ ماهی خوشتان بیاید سعی کنید شیوه‌های تازه پخت ماهی را یاد بگیرید.


قهوه خوب یا بد؟
قهوه در صورتی که بدون خامه و شکر باشد نوشیدنی مفیدی است. قهوه منبع از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و موادمعدنی است. مدارک نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه خطر بیماری‌های قلبی و یا سرطان‌ها را افزایش نمی‌دهد و اگر از نظر جسمی سلامت هستید حتی مصرف قهوه می‌تواند خطر ابتال به دیابت نوع دوم را کاهش داده و بعد را در مقابل بیماری‌هایی مثل سیروز کبدی محافظت کرده و عملکرد ورزشکاران را تقویت کند. به هر حال، شما باید میزان دریافت قهوه را مدنظر داشته باشید