Tell a Friend
captcha

 
x


علایم هشدار دهنده ی زایمان زودرس

در مواردی ، داروهایی می توانند زایمان زودرس را به عقب بیندازند و به جنین فرصت بیشتری برای رشد دهد . چنانچه هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرید ، بهتر جواب میبینید . بنابراین همیشه به علایم زایمان زودرس توجه داشته باشید . اگر هر یک از علایم زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید . بهتر است خیلی مراقب باشید تا درصد زایمان زودرس را افزایش ندهید .

بارداری ::

وراثت چه نقشی در بارداری دارد ؟؟؟

برخی از مشکلات جسمی ، بیشتر در اثر عوامل وراثتی ، نژادی یا قومی روی میدهد . بعضی بیماری ها به یک ژن خاص ارتباط دارند که cpll anemia , eystich fibrosis  سه نمونه از بیماری ها هستند .

علاوه بر این ، نوزادانی که در ، خانواده آنها سابقه بیمارهایی مثل دیابت ، صرع و عقب افتادگی دهنی وجود دارد بیشتر در معرض چنین بیماریهایی قرار دارند .

برای این که بتوانید در مورد خطرات و تاثیرات بیماری های وراثتی در کودک خود مطلع شوید . پزشک احتمالا سوالاتی درباره بیماری های خانوادگی تان خواهد پرسید . بنابراین اگر می خواهید به او کمک کنید اطلاعات دقیق و جامع تری به او بدهید .

در مورد پیشینه بیماری ها و نواقص مادرزادی در میان فامیل های خود و همسرتان به او اطلاعات بدهید . در صورت لزوم پزشک به شما توصیه می کند با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید و حتی آزمایش ژنتیک نیز انجام دهید .

پزشک احتمالا در مورد سلامت جنسی ، روبط جنسی از شما و همسرتان سوالاتی خواهد پرسید . شما همه چیز را به او بگویید حتی مواردی که مطرح سازی آنها برایتان آزاردهنده هستند . اگر سابقه بارداری قبلی ، سقط جنین ، بیماری های جنسی ، یا حتی مصرف مواد مخدر داشته اید باید با پزشک در میان بگذارید .

سلامت جنسی و حتی روابط جنسی قبلی تان روی جنین تاثیر می گذارد، بنابراین با پزشک خود صادق باشید .

تصویر برداری ژنیتیک

پزشک با توجه به سابقه بیماری های ژنتیکی خاص در بین اعضای خانواده ، به شما پیشنهاد می دهد آزمایش خونی را برای تشخیص نواقص یا بیماری های خاص ژنتیکی انجام دهید .

البته انجام آزمایش ژنتیک به صورت اختیاری است . و این بسته به نظر شما میباشد . شما می توانید با انجام تست ژنتیک موافقت نمایید .

تا از این طریق از سلامت کامل جنین خود مطلع شوید . اگر خود و همسرتان احتمال می دهید حامل ژن هایی هستید که ممکن است به صورت پنهانی سلامت جنین تان را تهدید می کند .این موضوع را باید با پزشک مطرح سازید و وی احتمالا به شما پیشنهاد می کند تا آزمایش ژنتیک مثل نمونه نمونه برداری آمینونیک را انجام دهید .

خونریزی و لکه بینی تا چه حدی طبیعی است ؟؟
در دوران بارداری هیچ چیز وحشناک تر از مشاهدهی خون یا لک روی لباس زیر نیست . خونریزی های کم یا لک بینی تقریبا روی یک سوم همه بارداری تاثیر میگذارد .

و این صرفا به معنای وجود مشکل یا اتفاقی نیست . لک بینی بعد از مقاربت برای رصد کمی از خانم ها روی می دهد .

این خونریزی کم ، گاهی اوقات می تواند به دلایلی از قبیل عفونت ، جراحت ، خراش های جداره مهبل اتفاق بیفتد .

در واقع تقریبا نیمی از خانم هایی که در دوران بارداری دچار خونریزی می شوند ، در نهایت جنین خود را از دست می دهند در صورت مشاهده ای هر گونه خونریزی با پزشک خود مشورت کنید و حتما مقدار خونریزی خود را بگویید .

اگر خونریزی رحمی آنقدر زیاد بود که احساس ضعف می کردید یا باز نوار بهداشتی رد می شد ، بر انجام معاینات خود اصرار کنید . اگر خونریزی هایتان مداوم و همراه با درد یا تب بود. باید دوباره معاینه شوید .

 

یکی از دلایل خونریزی و لکه بینی ، لانه گزینی تخمک بارور شده است .

در حدود هفته چهارم ، به خاطر چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم ، خونریزی روی می دهد که به آن خونریزی باروری می گویند و کاملا طبیعی است . خونریزی باروری اصلا خطری برای جنین به همراه ندارد ، اما جواب آزمایش هایتان مثبت بود باید احتیاط کنید .

سوالات رایج ::
چرا من ناخوشی های صبحگاهی ندارم ؟؟؟؟

به شما تبریک می گوییم ! زیر یکی از خوش شانس ترین افرادی هستید که ناخوش صبحگاهی ندارید . اگر از ناخوشی های صبحگاهی در دوستان یا فیلم های تلویزیونی در خود سراغ ندارید .

شاید فکر می کنید مشکلی پیش می اید . باید بدانید برخی خانم ها بدون این که ناخوشی صبحگاهی داشته باشند ، از بارداری کاملا سالمی برخوردار هستند . در واقع 25 درصد از خانم ها دچار ناخوشی صبحگاهی نمی شوند که کسی علت این امر را نمی داند .

تحقیقات حاکی از آن است ، زنانی که دو یا چند قلو ها حامله هستند ، افرادی که سابقه بیماری دوران بارداری در بین خانواده شان وجود دارد و زنانی که دچار حالت تهوع در حین حرکت و مسافرت می شوند ، دچار بدترین نوع ناخوشی صبحگاهی در دوران بارداری می شوند .

آیا اضافه وزن بیش از حد توصیه شده توسط پزشک خیلی بد است ؟؟؟

بله ، وزن بیش از حد و بالا از آن چیزی که پزشک توصیه کرده ، اصلا نشانه سلامتی نیست . دوران مشکل احتمال بروز خطراتی را افزایش می دهد .

برای مثال زنانی که بیش از حد در دوران بارداریشان وزن اضافه می کنند . در معرض قند یا فشار خون حاملگی قرار دارند که می تواند سلامتشان را تهدید کند و وضع حمل زودتری را در پی داشته باشد .

 

احتمال زایمان پیش از موعد :::

زنانی که فاکتورهایی زیر را دارا می باشند بیشتر در معرض زایمان زودرس قرار دارند :

·       زنانی که سابقه زایمان زودرس دارند

·       خانم هایی که بیش از یک زایمان داشته اند

·       خانم هایی که از دیابت یا فشار خون بالا رنج میبرند .

·       اضافه وزن یا کمبود وزن زیاد ، پیش از بارداری داشته اند .

·       خانم های سیگاری

·       عفونت هایی نظیر ، باکتری های مهبل ، مجرای ادراری یا سابقه عفونت های انتقال یافته در دوران بارداری

·       خانم هایی که زیر 17 یا بالای 35 سال سن داشته باشند .

·       استرس های مداومی در دوران بارداری داشته اند

·       وجود نواقص شدید در دوران بارداری

·       وجود نواقص خاصی در گردن رحم یا رحم

 

 

علایم هشدار دهنده ی زایمان زودرس

در مواردی ، داروهایی می توانند زایمان زودرس را به عقب بیندازند و به جنین فرصت بیشتری برای رشد دهد .

چنانچه هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرید ، بهتر جواب میبینید .

بنابراین همیشه به علایم زایمان زودرس توجه داشته باشید . اگر هر یک از علایم زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید .

بهتر است خیلی مراقب باشید تا درصد زایمان زودرس را افزایش ندهید .

 

·       وجود انقباضات در هر 10 دقیقه

·       وجود ترشحات یا خون از رحم

·       فشار در لگن ، به طوری که احساس می کنید جنین شما در حال پایین آمدن است .

·       کمر درد و گرفتگی آن مثل دل پیچه های دوران پریود

·       تغییری در رنگ ترشحات از سفید به ترشحات کرمی غلیظ و چسبنده .

 

هنگامی که به پزشک تلفن می زنید ، وی در مورد علایم و سن حاملگی تان سوالاتی می پرسد ( هفته های حاملگی تان را دقیق به خاطر داشته باشید . )

وی ممکن است از شما بخواهد به مطب یا بیمارستان بروید و بستری شوید و تحت نظر قرار بگیرید ، تا مطمین  شود . که ایا گردن رحم تان در حال بازشدن است یا نه .

اگر انقباضات با باز شدن گردن رحم همراه باشد ، شما زایمان زودرس خواهید داشت .

 

چه کسانی بارداری های پر خطری دارند ؟؟؟

 

مادارنی در معرض حاملگی پر خطر قرار دارند که پیش از حاملگی به دیابت مبتلا بوده اند . یا چاق هستند یا چند قلو بار دارند . همچنین خانم هایی که از طریق لقاح مصنوعی یا دیگر روش های مصنوعی باردار شده اند .

برخی از پزشکان هر گونه حاملگی بالای 40 ساله را پر خطر می دانند .

 

همه پزشکان ، جنین باوری ندارند ، بلکه برخی از آنها مساله سلامت مادر و تناسب اندام وی را مهمتر می دانند .

با توجه به چنین نظراتی ، اگر از سلامت جسمی برخوردار هستند و 42 سال سن دارید ، بارداری کم خطر تری نسبت به خانمی دارید که جوانتر است ، اما از سلامت و تناسب اندام برخوردار نیست .

 

 

احتیاط ها :: اگر بارداری ها شما پر خطر باشد ، باید به طور متناوبی تحت نظر قرار بگیرید و آزمایشات و معاینات پزشکی بیشتری انجام دهید .  در مواردی ، پزشک به شما توصیه می کند که ورزش را متوقف سازید . رژیم غذایی خود را تغییر دهید ، یا میزان فعالیتهای خود را کاهش دهید تا طی دوران بارداری آسیب کمتری به شما و جنین وارد شود .

دکتر زنان - متخصص زنان - جراحی واژن - جراحی زیبایی واژن - جراح زیبایی زنان