Tell a Friend
captcha

 
x


مراقبت های بعد از زایمان

شما ممکن است درمورد مراقبت های حین بارداری و زایمان اطلاعاتی داشته باشید و مطالب آموزنده ای خوانده باشید . ولی در مورد مراقبت های بعد از زایمان متاسفانه مقالات بسیار کم میباشد . بلافاصله بعد از آنکه یک خانم زایمان کرد . بدن او تغییرات بسیار زیادی در بدن او اتفاق می افتد که مشکلات بعد از آن ممکن است اتفاق بیفتد ، و بهتر است بدانید چگونه در این مرحله از بدن خود مراقبت کنید . زمان بعد از زایمان بلافاصله بعد از زایمان تا 8 هفته بعد از تولد بچه را postpatrtum یا دوره بعد از بارداری می گویند .

 

بلافاصله بعد از زایمان ، شما باید مراقب اعلایم و تغییرات بدن تان باشید که دچار عوارض بعد از زایمان نشوید .

بعد از آن که از بیمارستان به منزل رفتید مراقب سلامت خود باشید ، هر گونه علایم مانند عفونت و مشکلات دیگر حتما باید پیگیری شده و با پزشک خود مشورت نمایید .

شما حتما باید 6 تا 8 هفته بعد از زایمان به پزشک جهت معاینه و مراقبت های لازم مراجعه نمایید .

زمان بلافاصله بعد از زایمان

این تجربه بستگی به ان دارد که شما زایمان طبیعی داشته اید یا عمل سزارین . بعد از زایمان طبیعی اگر هیچ مشکلی نداشته باشید به طور روتین یک شب در بیمارستان خواهید بود که فشار خون ، ضربان قلب ، و میزان خون ریزی شما مورد بررسی قرار بگیرید .

اگر زایمان طبیعی داشته اید و محل بخیه زایمان طبیعی ، احساس سوزش و درد دارید تا حد ممکن ، از تحریک آن خوداری نموده ، تحمل کرده داروهیا تجویز شده توسط پزشک را تحمل کنید تا این زخم ترمیم پیدا کند .

مگر آنگه دچار عفونت شوید  .

خونریزی زیاد بعد از زایمان میتواند به علت باقی مانندن تکه های از جفت در رحم باشد . و گاهی نیاز به انجام یک جراحی کوچک بعد از زایمان میباشد .

ماساژ روی شکم توسط ماما جهت اطمینان از جمع شدن رحم و عدم عوارض بعد از زایمان انجام میشود

شیر دادن به نوزاد هر چه سریع تر به پروسه جمع شدن رحم کمک می کند .

خونریزی واژینال ، بعد از زایمان نه بیش از حد طبیعی است . همچنان که رحم جمع شده و کوچک تر میشود میزان خونریزی کاهش میبابد .

اگر شما مقدار زیادی دفع لخته دارید یا تب بالا دارید ،یا دچار سرگیجه شدید شده اید و خونریزی بیش  از حد نرمال است  حتما با پزشک خود تماس بگیرید .

با توجه به ایجاد فشار روی مثانه حین بارداری و زایمان یک پریود زمانی تا شما قادر به دفع ادرای طبیعی بعد از زایمان باشید.

ریختن اب در محل دستگاه تناسلی میتواند بازگشت سریع این رفلکس کمک کند.

عفونت مجاری ادراری یکی از عوارض بعد از زایمان طبیعی است . که با سوزش و احساس درد حین ادرار کردن و یا عدم توانایی دفع ادرار همراه است .

پرینه ناحیه بین واژن و مقعد میباشد ، که بعد از زایمان طبیعی تحت فشار قرار گرفته و ممکن است دچار تورم شده و دردناک شود .

استفاده از کیسه یخ میتواند در کاهش درد موثر باشد . در مورد خانم هایی که عمل سزارین انجام داده اند ممکن است احساس درد در ناحیه محل جراحی داشته باشند و یا دچار سرگیجه خارش ، یا سردرد ، به دنبال جراحی باشند که این عوارض میتواند ناشی از بی هوشی باشند ، توصیه می شود خانم های که سزارین شده اند و بی حسی نخایی داشته اند حداقل تا 8 ساعت بعد از عمل سر خود را زیاد تکان نداده از حرکات ناگهانی پرهیز کرده و استراحت داشته و مایعات زیاد بعد از شروع تغذیه تا دچار سردرد و سرگیجه نشوند .

معمولا خانم ها تا 8 ساعت بعد از عمل سزارین نباید چیزی بخورند . ولی بعد از آن مصرف مایعات زیاد به آنها کمک می کند . توجه داشته باشید که هرچه سریع تر بعد از زایمان و یا سزارین فعالیت های خود را از سر بگیرید و راه بروید بدن شما سریع تر برای مراحل بعدی اماده میشود و زخم ها بهتر ترمیم میشود .

بعد از زایمان ، به اندازه کافی ویتامین ، مایعات  ، مواد مکمل استفاده کنید ، استراحت کافی داشته باشید تا بتوانید به خوبی به نوزاد خود شیر دهید .

24 ساعت بعد از زایمان و سه روز یعد از عمل سزارین میتوانید حمام بروید .

جهت کاهش درد ، از مسکن های تجویز شده توسط پزشک مانند بروفن می تواند استفاده کنید .

معمولا تا 6 هفته بعد از زایمان ، خونریزی واژینال ادامه دارد که به آن لوشیا گفته میشود . ممکن است به دنبال لخته های کوچک باشد ولی نگران نباشید این طبیعی است .

اگر لخته  های  بزرگ و خونریزی های خیلی شدید داشتید حتما با پزشک خود در میان بگذارید .

 

بعد از زایمان ممکن است شما دچار آسیب مثانه و مجاری ادرار شوید و با افزایش فشار شکم مانند سرفه ، عطسه ، خندیدن ، دچار دفع ادرار شوید .

که معمولا این مشکل بعد از چند ماه برطرف میشود. ورزش های کگل می تواند به رفع مشکل شما و تقویت عضلات لگنی کمک نماید .

ممکن است بعد از زایمان دفع مدفوع دردناک باشید ، حتما از رژیم های پر فیبر استفاده نماید که مدفوع کاملا نرم باشد .

برخی از خانم ها ممکن است بعد از زایمان دچار بی اختیاری مدفوع شوند که این مشکل نیز بعد از مدتی قابل درمان بوده و با ورزشهای کگل حل میشود

ریزش مو و تغییرات پوستی بعد از زایمان طبیعی است .همچنین ممکن است بعد از زایمان دچار اعلایم افسردگی و تغییرات عاطفی شوید .

اگر این تغییرات برای مدت طولانی ادامه پیدا کرد. حتما با پزشک خود هماهنگ کنید چون ممکن است دچار افسردگی بعد از زایمان شده باشید .

ورزش میتواند برای بازگشت انرژی شما و بهبود علایم موثر باشد . هر چه سریعتر سعی کنید فعالیت های قبلی خود را شروع کنید .

 

پس به طور خلاصه مشکلات احتمالی بعد از زایمان شامل :

1- عفونت محل عمل

2- خونریزی شدید و دفع لخته

3- افسردگی بعد از زایمان

4- عفونت و التهاب شدید محل سزارین یا زایمان طبیعی

5- ترشحات محل عمل

6- عفونت پستان

7- تب و لرز شدید میباشد .

در این گونه موارد حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 

توجه داشته باشید ورزش ، استراحت کافی ، تغذیه مناسب ، مصرف ویتامین ، پروتین ، میوه و سبزی جات و غذاهای پر فیبر میتواند به شما در این دوره زمانی بسیار مهم کمک کند که لحظات لذت بخشی رو در کنار نوزاد خود داشته باشید .

 

توجه داشته باشید 6 هفته اول بعد از زایمان را هرگز فراموش نکنید . به خود و نوزادتان رسیدگی ویژه داشته باشید