Tell a Friend
captcha

 
x


پریود نامنظم؛ علل و درمان

اکثر دختران جوان پریودهای نامرتب دارند و این موضوع برای شان چندان هم مهم نیست اما بعد از ازدواج از آنجا که تاریخ تخمک گذاری و باردار شدن اهمیت زیادی پیدا می کند اکثرا به دنبال روشی هستند که سیکل ها را مرتب کند مرتب بودن سیکل ها چند حسن دارد

پریود نامنظم؛ علل و درمان

مجله خبری لحظه نما:اکثر دختران جوان پریودهای نامرتب دارند و این موضوع برای شان چندان هم مهم نیست اما بعد از ازدواج از آنجا که تاریخ تخمک گذاری و باردار شدن اهمیت زیادی پیدا می کند اکثرا به دنبال روشی هستند که سیکل ها را مرتب کند مرتب بودن سیکل ها چند حسن دارد:

اول اینکه وقتی تاریخ تخمک گذاری دقیقا مشخص باشد می توان به روش طبیعی جلوگیری کرد (گرچه این کار را اصلا توصیه نمی کنیم و با اتکا به آن احتمال بارداری ناخواسته وجود دارد). دوم آنکه برای زوج هایی که دور از هم هستند یا ناتوانی جنسی دارند و تنها ماهی یک یا دو بار می توانند نزدیکی کنند این مسئله شانس باروری را افزایش می دهد در خانم هایی که سیکل نامرتب دارند مخصوصا اگر فاصله دوره ها خیلی زیاد باشد شانس بارداری کاهش می یابد. اگر شما هم سیکل های نامرتبی دارید با ما باشید تا در مورد دلیل و روش درمان آن برای تان بگوییم.

پریود نامرتب یعنی چه؟

دوره های خونریزی ماهانه در زنان سیکل 21-28 روزه دارد. زنانی که سیکل 28 روزه دارند هر 4 هفته و زنانی که سیکل 21 روزه دارند هر 3 هفته یک پریود می شوند. روز اول سیکل روز اول پریود محسوب می شود. بیشتر زنان 13 تا 14 روز قبل از آغاز پریودشان تخمک گذاری می کنند اما این زمان بین 12 تا 16 روز نیز نرمال است. در صورتی که خانمی دوره های 28 روزه دارد تخمک گذاری در وسط ماه انجام می شود اما اگر دوره ها 21 تا 22 روزه باشد چند روز قبل از آغاز پریود تخمک گذاری رخ می دهد. سیکل 28 روزه که در روز چهاردهم تخمک گذاری صورت بگیرد در اکثر زنان وجود ندارد. گاهی سیکل ها 30 روزه هستند و گاهی از یک ماه تا ماه دیگر متفاوت می شوند. اگر در خانمی دوره ها بیش از 30 روز باشد و به صورت متوالی رخ ندهد اصطلاحا می گویند پریود نامرتب است.

چرا داشتن پریود مرتب مهم است؟

مجله خبری لحظه نما:تخمک زنان بعد از آزاد شدن تنها چند ساعت زنده است و اگر در این زمان با اسپرماتوزوییدها روبرو نشود و لقاحی صورت نگیرد بارداری اتفاق نمی افتد. در خانم هایی که سیکل های نامرتبی دارند دانستن روز تخمک گذاری کمی سخت است و این موضوع احتمال باردار شدن را کاهش می دهد. در مواردی که پریودها نامنظم است و خانم قصد بارداری دارد متخصص زنان توصیه می کند 3-2 روز در هفته بدون جلوگیری نزدیکی کند تا نیازی به بررسی روز تخمک گذاری نباشد. اما اگر زوج نمی توانند کنار هم باشند و مثلا به دلیل شغل آقا در ماه تنها یک یا دو مرتبه همدیگر را ملاقات می کنند لازم است تاریخ دقیق تخمک گذاری مشخص شود تا بتوانند بچه دار شوند. از سوی دیگر اگر پریودها خیلی نامنظم باشد ممکن است خانم اصلا تخمک گذاری نکند یا به ندرت این اتفاق بیفتد به همین دلیل بررسی هورمونی و سونوگرافی و تشخیص زمان تخمک گذاری مهم است.

علت ها و درمان ها

در نوجوانی با آغاز دوره ها، نامرتب بودن سیکل ماهانه مساله ای طبیعی است اما به مرور بدن سیستم تخمک گذاری را روی روند منظمی پیش می برد. چاقی، دیابت، بیماری های قلبی- عروقی، کاهش میزان هورمون استروژن با دیگر هورمون های زنانه، قطع مصرف قرص جلوگیری، نارسایی تخمدان و پولیپ ها، مخاط ضخیم، فیبرم، یائسگی زودرس، اختلالات تیروییدی، برخی درمان های دارویی، هیپرپرولاکتیمی در صورت وجود ادنوم هیپوفیز و ... از جمله دلایلی هستند که باعث می شوند ترتیب دوره ها به هم بریزد. گاهی راه حل ساد همثل کاهش وزن می تواند سیکل های ماهانه را مرتب کند و خانم می تواند به راحتی بچه دار شود اما به هر حال مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی از ناحیه لگن، تصویربرداری و آزمایشات هورمونی و بیولوژیک و آزمایشات و معاینات زنانه برای تشخیص علت لازم است.

اگر سیکل ماهانه نامرتب داشته باشم نمی توانم باردار شوم؟

خیر در سیکل های نامرتب تخمک گذاری صورت می گیرد تنها تاریخ آن همیشه ثابت نیست. آنچه شانس بارداری را کاهش می دهد فقدان 3 ماهه سیکل است. سندروم تخمدان پلی کیستیک و آندرومتریوز می تواند دلیل بروز این فقدان باشد. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در بیشتر موارد دچار ناباروری می شوند زیرا فولیکول ها یعنی مکانی که تخمک رشد می کند به کیست تغییر شکل یافته و تخمک نمی تواند در آن رشد می کند. در آندرومتریوز نیز بافت رحم با درد شدید و خونریزی فراوان فرو می ریزد و از آنچه که احتمال آسیب دیدگی رحم و فالوپ تخمدان ها وجود دارد احتمال ناباروری افزایش می یابد.

دوره های نامرتب دارم! از کجا بفهمم باردارم؟

اگر تاکنون از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کردید و مدتی است که مصرف آن ها را قطع کرده اید نامرتب شدن دوره ها طبیعی است و معمولا 3-2 ماه ادامه خواهد داشت. اگر روابط خود را بدون جلوگیری آغاز کرده اید و پریودهای تان عقب افتاده می توانید برای رفع شک از بیبی چک استفاده کنید. بهترین زمان برای انجام تست 3 روز بعد از تاریخی است که معمولا پریود می شدید. صبح ها بعد از بیدار شدن خواب بهترین زمان برای انجام تست است زیرا میزان HCG در بدن بالاست و تا 99 درصد تست بارداری از طریق ادرار قابل اعتماد است. اگر از نظرتان تست درست نبود می توانید مجددا آن را انجام دهید یا به متخصص زنان مراجعه کنید تا تست خون برای تان بنویسد.

اگر 2-3 ماه از قطع مصرف قرص گذشت و باردار نبودید و سر موقع هم پریود نشدید حتما به متخصص زنان مراجعه کنید تا آزمایش های دقیق تری صورت پذیرد و دلیل نامرتب شدن دوره ها مشخص شود پزشک معمولا از سونوگرافی و منحنی درجه حرارت برای تشخیص علت عقب افتادگی دوره ها و زمان تخم گذاری استفاده می کند منحنی درجه حرارت مشخص می کند که تخمک گذاری صورت می پذیرد یا خیر و اینکه آیا روند تخمک گذاری نرمال است؟

در سونوگرافی تخمدان ها بررسی می شوند تا مشخص شود مبتلا به کیست هستند یا نه. 5 تا 10 درصد زنان به سندروم تخمدان پلی کیستیک دچارند و این مسئله باعث عدم تخمک گذاری می شوند. در این شرایط به خانم توصیه می شود در درجه نخست وزنش را پایین بیاورد تا احتمال بارداری افزایش یابد اما اگر با وجود کاهش وزن خانم باردار نشد درمان های هورمونی بر پایه گونادوتروفین ها آغاز می شود.

نگاهی به چند تحقیق

به گفته پرفسور نلسون و ژاک یانک، محققان بیمارستان بیستر پاریس، زنانی که سیکل های غایب طولانی دارند و تعداد دفعات تخمک گذاری در آن ها پایین است دچار یائسگی زودهنگام می شوند. متاسفانه یک درصد خانم های 40 ساله به این مساله دچارند. یائسگی زودهنگام زمانی رخ می دهد که تخمدان ها تخمک آزاد نمی کنند در نتیجه قبل از آنکه یائسگی طبیعی رخ دهد میزان هورمون های تولید مثلی کاهش می یابد. این مساله نه تنها شانس بارداری را کاهش می دهد بلکه می تواند بروز امراضی نظیر پوکی استخوان و ناراحتی های قلبی عروقی و دیابت باشد.

بررسی ها نشان داده احتمال بروز ناراحتی های قلبی عروقی در زنانی که سیکل های نامرتب دارند 25 درصد بیش از سایرین است. این رقم برای زنانی که سیل های شان فوق العاده نامرتب است به 61 درصد می رسد. گروه تحقیقاتی دکتر کارپ سولومون پس از بررسی 82 هزار پرستار 20 تا 35 ساله در سال 1982 و ادامه تحقیقات به مدت 14 سال متوجه این مسئله شدند. البته این مساله نباید باعث نگرانی زنان شود. تنها زنگ خطری است برای آن ها که اگر قند وزنشان را پایین بیاورند و سبک زندگی صحیحی را برگزینند به گفته دکتر سولومون در زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند از یک سو میزان هورمون های مردانه افزایشی که خطر بیماری های قلبی عروقی را بالا می برد و از سوی دیگر هورمون استروژن که نقش حفاظتی در برابر بیماری های قلبی- عروقی دارد کاهش می یابد. در سال 2001 تحقیقی روی 100 هزار زن ثابت کرد سیکل های بالای 40 روز احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

تحقیقات پروفسور نلسون روی 50 زن مبتلا به نارسایی تخمدان زودرس بین سال های 2000 تا 2001 نیز نشان داد 92 درصد زنانی که بیش از 3 ماه سیکل هایشان به تعویق می افتد دچار پوکی استخوان می شوند. البته برای پیشگیری و درمان کافی است هورمون های استروژن و پروژسترون جایگزین تجویز شود.