Tell a Friend
captcha

 
x


با مشاوره و آزمایش اچ‌آی‌وی/ايدز : بیشتر بدانیم ، بهتر زندگی کنیم

با گذشت بيش از سي سال از شروع همه‌گيري اچ‌آي‌وي/ايدز حدود 40 ميليون نفر در سراسر جهان با اين ويروس زندگي مي‌كنند و 30 ميليون نفر از اين بيماري جان باخته‌اند. در ايران تا ابتداي سال 1392 تعداد 26125 نفر مبتلا به اچ‌اي‌وي/ ايدز شناسايي شده‌اند، اما برآورد مي‌شود تعداد مبتلایان بيش از 93 هزار نفر باشد؛ بنابراين حدود 67 هزار نفر از ابتلاي خود آگاه نيستند.

 

با مشاوره و آزمایش اچ‌آی‌وی/ايدز :  بیشتر بدانیم ،  بهتر زندگی کنیم

با گذشت بيش از سي سال از شروع همه‌گيري اچ‌آي‌وي/ايدز حدود 40 ميليون نفر در سراسر جهان با اين ويروس زندگي مي‌كنند و 30 ميليون نفر از اين بيماري جان باخته‌اند. در ايران تا ابتداي سال 1392 تعداد  26125 نفر مبتلا به اچ‌اي‌وي/ ايدز شناسايي شده‌اند، اما برآورد مي‌شود تعداد مبتلایان بيش از 93 هزار نفر  باشد؛ بنابراين حدود 67 هزار نفر از ابتلاي خود آگاه نيستند.

ظاهر فرد نشان دهنده ابتلا به اچ‌آي‌وي نیست و تنها راه تشخيص، انجام آزمايش خون از نظر اچ‌اي‌وي است.  مشاوره و آزمايش اچ‌آي‌وي، هم در پيشگيري و هم در مراقبت و درمان اهمیت دارد.

اچ‌آي‌وي/ايدز چیست؟

ایدز بیماری است که توسط ویروسی به نام اچ‌آي‌وي (ویروس نقص ایمنی انسانی) ایجاد می‌شود. این ویروس به تدریج قدرت دفاعی بدن را ضعیف می‌کند به طوری که فرد به انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها مبتلا شده و در نهایت منجر به مرگ می‌شود. از زمان ورود اچ‌آي‌وي به بدن، تا شروع بیماری ایدز ممکن است بیش از 10 سال طول بکشد. در این مدت فرد ظاهرأ سالم بوده، می‌تواند به کار و فعالیت خود ادامه دهد. ولی احتمال انتقال ویروس به دیگران وجود دارد.

از زمان ورود ویروس به بدن تا زمان تشخیص با آزمایش خون ، ممکن است چند هفته تا چند  ماه طول بکشد که به این مدت دوره پنجره گفته می‌شود. در این زمان علیرغم منفی بودن آزمایش، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

اچ‌آي‌وي چگونه وارد بدن می شود؟

 ویروس از راه هاي مختلفي مي تواند وارد بدن شود نظير:

  • تماس جنسی محافظت نشده  با فرد مبتلا
  • استفاده مشترک از وسایل تزریق و یا ابزار تیز و برنده مثل تیغ و سوزن خال‌کوبی
  • انتقال خون و فرآورد‌ه‌های خونی آلوده
  • انتقال از مادر مبتلا به نوزاد طی بارداري، زایمان و شیردهی

 ابتلا به بیماری آمیزشی درمان نشده، خطر انتقال اچ‌آي‌وي را در تماس جنسي بيشتر مي كند. درد، زخم، سوزش و ترشحات تناسلی می‌تواند از علائم بیماری‌های آمیزشی باشد .

 

 كاندوم مهم‌ترين وسيله پيشگيري از انتقال اچ‌آي‌وي از طريق جنسي است

 

آيا لازم است افراد مبتلا به اچ‌آي‌وي جدا نگهداري شوند؟

اچ‌آي‌وي از طریق تماس‌های معمولی مثل دست دادن، در آغوش گرفتن، روبوسی کردن، عطسه و سرفه کردن، استفاده از ظروف و وسایل غذاخوری مشترک، استفاده از استخر و توالت و حمام مشترک و نیش حشرات منتقل نمی‌شود. افراد مبتلا نیاز به حمایت و همدلی جامعه دارند. با پرهيز از انگ و تبعيض همه را از آموزش، پيشگيري و درمان ايدز بهره‌مند سازيم.

 

آنچه ما را در معرض خطر قرار می‌دهد رفتار پر‌خطر ماست، نه زندگی در کنار افراد مبتلا

چگونه خود را از ابتلاي به اچ آی وی محافظت کنیم؟

با رعايت موارد زير مي توانيم خود را از ابتلاي به اچ‌آي‌وي محافظت كنيم:

  • خویشتن‌داری در زمان تجرد
  • وفاداری به همسر
  • استفاده از کاندوم در ارتباط جنسی با شریک جنسی مبتلا یا مشکوک و نامشخص از نظر ابتلاي به اچ‌آي‌وي
  • پرهیز از مصرف مواد مخدر، محرک و یا روانگردان
  • عدم استفاده مشترک از وسایل تیز و برنده مثل وسایل تزریق ، تیغ اصلاح و سوزن خالکوبی
  • پيشگيري از انتقال ويروس از مادر مبتلا به نوزاد  از طريق مصرف داروهاي ضد ويروس در طي دوران بارداري، زايمان و پس از زايمان

 

مصرف مواد مخدر، الکل، مواد محرك و روان‌گردان شامل شيشه، كراك و اكستاسي، قدرت تصمیم‌گیری فرد را برای پرهیز از رابطه جنسی محافظت نشده مختل می‌کند

 

چه خدماتي در رابطه با اچ‌آي‌وي/ ايدز در كشور ارائه مي شود؟

اگر مشکوک به ابتلای خود یا همسرتان هستید و یا نیاز دارید در خصوص ایدز اطلاعات بیشتری کسب نمایید،  می‌توانید به نزديك‌ترين مركز مشاوره بیماری‌های رفتاری محل سكونت خود مراجعه کنید. در این مراکز کلیه خدمات شامل آموزش، مشاوره، آزمایش اچ‌آي‌وي و ارائه وسایل پیشگیری از انتقال بیماری(كاندوم و سرنگ و سوزن) به صورت رایگان و با حفظ رازداری ارائه می‌شود. مراكز مشاوره بیماری‌های رفتاری تحت نظارت دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در سراسر كشور فعاليت نموده و دسترسي كليه افراد به اين مراكز به راحتي امكان پذير می‌باشد. تاكنون در بيشتر شهرستان های کشور حداقل يك مركز يا پايگاه مشاوره بيماري‌هاي رفتاري راه اندازي شده است.

خدمات ارائه شده در مراكز مشاوره بيماري هاي رفتاري رايگان بوده و مشاوره محرمانه حضوري و تلفني توسط مشاورين دوره ديده در محيطي امن و دوستانه انجام مي پذيرد. لذا  افراد مي توانند جهت انجام مشاوره و یا طرح سوالات در باره ایدز  به هر یک از این مراکز مراجعه نمایند.

آدرس و تلفن مراكز مشاوره بيماري هاي رفتاري در سامانه تلفني 118  تحت عنوان "مراكز مشاوره ايدز"  ثبت شده است. پس در سراسر كشور مي توان از طريق تماس با تلفن 118 آدرس و تلفن "مراكز مشاوره ايدز"  را درخواست نمود.

در تهران تلفن هاي 66593030- 66581517 و 66038920  پاسخگوي سوالات شما در زمينه ايدز هستند و  مشاورين اين مراكز مي توانند جهت انجام آزمايش رايگان و محرمانه آدرس نزديك ترين مركز مشاوره را به شما معرفي نمايند.